فلورایدتراپی
برای كودكانی كه دندانهای آنها در حال تكامل است ، هر 6 ماه یك بار در مطب فلورایدتراپی انجام میشود . استفاده از فلوراید احتمال پوسیدگی را حدود 60% کاهش میدهد . غلظت فلورایدی كه در مطب استفاده میشود با فلوراید مصرفی در منزل متفاوت است و غلظت بالاتری دارد ازین رو حفاظت بیشتری را در برابر پوسیدگی ایجاد میكند. در این روش ، دندانپزشك فلوراید را كه بصورت ژل یا خمیر می باشد روی دندانها قرار می دهد و بعد از مدت كوتاهی كار فلوراید تراپی پایان می یابد. در طول درمان باید مراقب بود تا كودك فلوراید را قورت ندهد و آب دهان خود را خارج كند. بهتر است كودك تا نیم ساعت بعد از اتمام درمان چیزی نخورد و نیاشامد تا بهترین اثر گذاری انجام شود.
فیشورسیلنت

استفاده از فیشور سیلنت راهی ساده و اثربخش برای محافظت از دندانها در مقابل پوسیدگی است . این ماده پوششی پلاستیکی است که روی سطح جونده دندانهای عقبی قرار می گیرد. فیشور سیلنت وارد شیارهای ظریف تاج دندانهای عقبی می شود و آنها را می پوشاند تا میکروبها نتوانند در آنجا باعث پوسیدگی دندان شوند . نکتۀ مهم این است که حتّی ظریفترین موی مسواک هم نمی تواند وارد این شیارهای دندان شود و از طرفی تاثیر فلوراید روی سطوح صاف دندانهاست و روی سطح جونده دندانها اثر محافظتی ندارد یا بسیار اندک است. اما پس از فیشور سیلنت ، دندان به راحتی تمیز می شود . باید توجه داشت که اولین دندان دایمی تقریباً در سن 6 سالگی رویش می یابد و اکثر والدین آنرا با دندان شیری اشتباه می گیرند و به غلط براین باورند که خرابی و پوسیدگی آن اهمیت چندانی ندارد . در حالی که مهمترین دندان بی شک همین دندان دایمی است. این دندان زمانی رویش می یابد که کودک توانایی کامل برای مسواک زدن ندارد و از طرفی سطح جونده بزرگ این دندان باعث می شود خرده های غذا روی آن باقیمانده و سریعتر باعث پوسیدگی شود. در کودکانی که دندان های شیری پوسیده دارند به محض رویش این دندان دایمی ، دندانپزشک بنا به صلاحدید خود فیشور سیلنت انجام می دهد. باید توجه داشت فیشور سیلنت به هیچ عنوان کودک را از مسواک زدن بی نیاز نمی کند بلکه تمیز شدن دندان را به راحتی امکان پذیر می سازد. انجام این کار نیاز به بیحسی(تزریق آمپول ) ندارد و برای هر دندان حدود 5 دقیقه طول می کشد. روش انجام کار به شرح زیراست :
-1 ابتدا سطح دندان با برس مخصوص تمیز می شود ( چیزی شبیه مسواک برقی )
-2 سپس شیار های دندان به اسید مخصوص آغشته می شود تا مینای دندان آماده شود (در حدود 20 ثانیه )
-3 اسید از روی دندان شسته و دندان خشک می شود.
-4 ماده فیشور سیلنت روی دندان قرار می گیرد و کمی صبر می کنیم تا در شیارهای دندان نفوذ کند .
 -5 نور آبی به مدت 20 تا 30ثانیه به دندان تابانده می شود تا ماده فیشور سیلنت سفت شود.
-6 اضافات ماده برداشته میشود و روی هم قرار گیری دندان کنترل میگردد.
-7 در کلیه مراحل با استفاده از ساکشن (بزاق کِش ) و پنبه محیط اطراف دندان کاملاً خشک نگه داشته می شود به همین خاطر همکاری کودک شرط اصلی برقراری محیطی خشک و نتیجه مطلوب است.
 -8 پس از انجام کار، معاینات دوره ای هر شش ماه یکبار الزامی است. فیشور سیلنت برای سالها بر روی دندان باقی می ماند. گاهی اوقات لازم است در نواحی خاصی که در اثر سایش از بین رفته است مجدداً فیشور سیلنت قرار داد. به همین خاطر معاینات دوره ای (هر ششماه یکبار ) از اهمیت زیادی برخوردار است. اکثر دندانهایی که فیشورسیلنت شده اند در آینده نیاز به ترمیم و یا پرکردن نخواهند داشت.
بیهوشی
بیهوشی کودکانی که مبتلا به ترس و اضطراب غیر قابل کنترل از درمانهای دندانپزشکی هستند و با پزشکان همکاری نمی کنند ، یکی از مهمترین چالش ها برای دندانپزشکان و والدین می باشد. عوامل متعددی شامل اطلاعات منتقل شده از والدین ودوستان، تجربه تلخ و دردناک قبلی از درمانهای دندانپزشکی، کم بودن سن کودک و عدم برخورد منطقی با مشکل وجود صدا و آب در هنگام درمان دندانپزشکی در عدم همکاری کودک تاثیر دارند. عدم همکاری کودک باعث کاهش کیفیت خدمات درمانی ارائه شده میگردد. اگر در کودکان کم سن و سال بخواهیم با کنترل فیزیکی شدید تعداد زیادی از دندان‌ها را ترمیم کرده یا بکشیم، مسلم است که مشکلات روانی برای کودک پدیدار می‌شود و ترس از دندانپزشکی در وجود کودک باقی می‌ماند. کودکانی که پوسیدگی دندان‌هایشان به درمان‌های وسیع نیازدارد و بیش از 5 تا 10 دندانشان دچار مشکلاست در دسته کودکان نیازمند به روش بیهوشی قرار می‌گیرند در طی بیهوشی کودک دچار کاهش سطح هوشیاری شده و به زبان عامیانه بیهوش میگردد و وقایع هنگام عمل را بعدا به خاطر نمیاورد همچنین بی دردی کامل برای کودک وجود دارد وهیچ حرکتی توسط وی صورت نمی گیرد، این شرایط به دندنپزشک اجازه میدهد تا با آرامش و دقت نسبت به درمان دندانپزشکی کودک اقدام نماید . در درمانهای دندانپزشکی تحت بیهوشی در مقایسه با اعمال جراحی پزشکی به علت کم بودن احتمال خونریزی بعد از عمل و امکان کنترل درد بعد از عمل با تجویز مسکن های خوراکی و عدم نیاز به تجویز داروهای وریدی در دوره بعد از درمان، میتوان کودک را در صبح روز عمل بستری کرد و طی یک جلسه تمام درمانهای دندانپزشکی کودک را انجام داد و کودک را بعد از عمل در همان روز ترخیص نمود. در گذشته خطرات ناشی از بیهوشی زیاد بود ولی امروزه با توجه به لزوم ارجاع بیمار به مراکز مجهز دارای امکانات بیهوشی عمومی ووجود سیستمهای پایشگر و مانیتورینگ در اتاق عمل و همچنین وجود داروهای جدیدی برای بیهوشی که کارایی بیشتر و عوارض کمتری دارند ، میزان خطرات و عوارض بیهوشی برای بیماران بسیار کم شده است. وقتی دندانپزشک در حال انجام درمانهای دندانپزشکی کودک است متخصص بیهوشی همزمان علائم شامل فشار خون ، تنفس و وضعیت بیهوشی کودک را بررسی کرده و شرایط کودک را کاملا تحت کنترل دارد. درمان تحت بیهوشی صرفا یک درمان دندانپزشکی بوده و نمی توان از آن انتظار معجزه داشت و در صورت عدم رعایت بهداشت دهان ، پوسیدگی ها قابل برگشت می باشند.معجزه واقعی در دست والدین است که در درجه اول با کنترل رژیم غذایی کودک و در درجه دوم با رعایت منظم بهداشت دهانی می توانند دهانی عاری از پوسیدگی برای کودک خود به ارمغان بیاورند. سرماخوردگی و واکنش های آلرژیک بعلت درگیری سیستم تنفسی خطر مهمی در بیماران تحت بیهوشی تلقی می گردد. چنانچه علائم سرماخوردگی در کودک شما وجود دارد حتما دندانپزشک را قبل از روز عمل مطلع سازید.
ارتودنسی کودکان


ارتودنسی، ردیف کردن دندان‌ها به منظور زیبایی دندان‌ها است و به عنوان شاخه‌ای از علم دندانپزشکی است. ارتودنسی ، پیشگیری از ایجاد تغییرات دائمی نادرست درساختمان صورت است، نامناسب بودن ساختمان صورت، علاوه بر زیبایی، در تنفس، تکلم و تغذیه نیز ممکن است اختلال ایجاد کند. این کار بهتر است در دختران قبل از 13 سالگی و در پسران قبل از15 سالگی انجام شود و بهترین سن مراجعه خانواده‌ها برای معاینه ارتودنسی زمان رویش دندان‌های دائمی جلوست. بهترین زمان ارتودنسی دندان ، زمانی است که ساختمان‌های صورت در حال رشد و نمو هستند . در این زمان عمل ارتودنسی راحت‌تر و ساده‌تر انجام می شود و به زمان کمتری نیاز دارد. خانواده‌ها بایستی توجه داشته باشند که هرگاه ناهنجاری درفک و دندان‌های کودک مشاهده کردند و یا کودک آنها دچار عادات غلط نظیر مکیدن انگشت دست شود باید هر چه زودتر به دندانپزشک مراجعه کنند. در ایجاد ناهنجاری فک و صورت ارث نقش مهمی دارد ولی می‌توان با رعایت اصول بهداشتی تا حدود زیادی از این ناهنجاری‌ها جلوگیری کرد. اهمیت دادن به دندان‌های شیری ،مراجعه به موقع و منظم به دندانپزشک، جلوگیری از مکیدن انگشت و فشردن زبان به طرف جلوی دهان و به دندانها از اصول مهم بهداشتی دهان و دندان محسوب میشود. درمان ارتودنسی به دوصورت ثابت و متحرک انجام می‌شود . ارتودنسی متحرک در سنین پایین و ارتودنسی ثابت در سنین بالاتر و ناهنجاری‌های پیچیده‌تر برای بیمار انجام می‌شود . مدت زمان ارتودنسی بین 6 ماه تا 3 سال است که نیازمند مراقبت‌های ویژه‌ای بوده و با مراجعات بیمار به مطب به طور مرتب امکان پذیر است. عدم رعایت بهداشت در زمانی که دندان‌ها ارتودنسی شده‌اند باعث از بین رفتن آنان می‌شود، بنابر این رعایت بهداشت با دقت بسیار زیاد در ارتودنسی ثابت و تمیز کردن منظم و بی وقفه 'براکت' ها و لابه لای سیم‌های ارتودنسی بسیار ضروری است.