جرم چیست:

پس از مصرف مواد غذایی در صورت عدم رعایت بهداشت دهان و دندان (عدم استفاده از مسواک ، نخ دندان و دهانشویه و...) لایه ای نازک از مواد غذایی بر روی دندانها رسوب می کند که پلاک میکروبی نام دارد . در صورتیکه پلاک دندانی از روی سطوح دندانی پاک نشود زمینه مناسبی برای رسوب املاح معدنی در بزاق دهان را فراهم می آورد درطی این روند بتدریج به میزان چسبندگی و سختی رسوبات افزوده می شود که در این حالت به این رسوبات جرم گفته می شود و نهایتاً با عث آسیب به بافت لثه و دندانها می شود . آیا جرم گیری به دندان آسیب می رساند؟
بسیاری از مردم گمان می‌کنند که جرم گیری مینای دندان را جدا کرده و باعث ضعیف شدن دندانها می‌گردد. بعضی نیز تصور می‌کنند که جرم گیری باعث خراب شدن لثه می‌گردد و عده ای نیز گمان می‌کنند جرم گیری برای زیبایی است. این افکار کاملا اشتباه می‌باشد و جرم گیری برای خارج کردن جرم و پلاک میکروبی از روی دندانها و بین لثه و دندان است و باعث می‌شود که میزان پوسیدگی و بیماری لثه کاهش یابد. ممکن است بعد از جرم گیری و برداشتن جرم‌های روی دندانها تحریکات سرمایی و گرمایی وارد شونده به محیط دهان مستقیما در تماس با سطح دندان قرار گیرد و بیمار احساس حساسیت و ناراحتی کند یا بعد از جرم گیری لقی دندان بیشتر احساس شود و یا پوسیدگی‌هایی که در زیر جرمها واقع شده بودند نمایان گردند و بیمار تمام این مشکلات را به جرم گیری نسبت دهد. در صورتی که عامل تمام آنها جرمها بودند نه جرم گیری. با انجام عمل جرم گیری باکتریهایی که بر روی جرمها قرار دارند (که از خودشان اسید ترشح می‌کنند و باعث پوسیده شدن دندان می‌گردند) از روی دندان و لثه خارج شده و به سلامتی دهان و دندان کمک می‌کند. بعد از جرم گیری در صورتیکه دندانها حساس بودند می توان از دندانپزشک خود مشاوره گرفته و از خمیردندانهای مخصوص دندانهای حساس برای مدتی استفاده کرد همچنین از دهانشویه مناسب استفاده نمایید تا در بهبود زخمها موثر واقع شود. همچنین برای تقویت لثه می توان از محلول رقیق آب نمک برای ماساژ دادن لثه ها استفاده کرد. طبق تحقیقات علمی حمله قلبی (سکته) ممکن است با عفونت‌های حاد ناشی از باکتریهایی که روی پلاک دندانی رشد می‌کند مرتبط باشد. و این عامل می‌تواند همانند اعتیاد به سیگار یا بالا بودن چربی خون در افزایش احتمال بیماری‌های قلب و عروق موثر باشد. آمار نشان می‌دهد بیماران متبلا به لثه درمان نشده 25% بیشتر از افراد عادی در معرض خطر ابتلا به بیماریهای قلبی مانند سکته قرار می‌گیرند. اولین اقدام برای بهبود لثه جرم گیری است و باید نسبت به انجام به موقع آن توجه داشت. زیرا اثر مستقیم در سلامت دهان و بدن دارد. جرمگیری یکی از درمان های مهم و ضروری دندانپزشکی می باشد. در این درمان با استفاده از دستگاه مخصوص جرمگیری جرم و سنگهای تشکیل شده بر روی دندان و بین لثه و دندان با استفاده از حرکات ریز میکروسکوپی برداشته شده و بافت مرده و عفونی لثه جدا و از دهان خارج می شود.در نتیجه بازسازی بافت لثه فعال شده و لثه به ظاهری طبیعی با رنگ صورتی و کاملا چسبیده به بافت استخوانی زیرین خود در می آید. در صورت انجام نشدن به موقع درمان جرمگیری لثه به صورت قرمز، متورم ،شل درآمده و با کوچکترین تحریکی خونریزی می کند.بر روی این بافت بیمار باکتریهایی رشد می کند که می تواند باعث بیماریهایی مانند سکته قلبی و مغزی ونارسایی تنفسی و.... شود.
عارضه دیگر در اثر انجام نشدن به موقع جرمگیری این است که استخوان زیر لثه خورده شده و در نتیجه دندانها دراز بنظر می رسند و در نهایت باعث لق شدن و از دست رفتن دندانهای سالم می شود. فواصل زمانی مناسب برای جرم گیری در افراد مختلف متفاوت است و به طور معمول بهتر است هر 6 ماه یکبار به دندانپزشک مراجعه کرده تا در صورت نیاز اقدام به جرم گیری شود .